فرمانداری کاشان
خانه
قمصر
قمصر سكونتگاهي است كه به لحاظ موقعيت هندسي ،َ26  0 51  طول شرقي و َ45  0 33  عرض شمالي واقع شده است . اين شهر با ارتفاع متوسط 1900 متر از سطح دريا هم چون كمربندي سبز با بازوهاي متعدد در امتداد دره هاي كم شيب كوه هاي بخش مركزي ايران ، تنيده شده است.
قمصر از نظر حدود جغرافيايي در محدوده سياسي – اداري استان اصفهان بوده، و به لحاظ تقسيمات استاني ، زير مجموعه شهرستان كاشان است. قمصر به عنوان نقطه ي شهري و مركزي بخش قمصر در دامنه هاي كوهستاني جنوب شهر كاشان است . بخش قمصر با 25 آبادي داراي سكنه ، شامل سه شهر است به نام هاي قمصر و جوشقان قالي و كامو و چوگان و دهستانهاي قهرود و مسلم آباد و حسين آباد ، قزاآن و الزگ و كلوخ مي باشد . 
قمصر در فاصله 30 كيلومتري كاشان و در فاصله 160 كيلومتري از شهر اصفهان – از مسير جاده قهرود – قرار دارد و 180 كيلومتري اصفهان از طريق اتوبان تهران-كاشان- اصفهان قراردارد كه با عنايت به همت و حميت خير بزرگوار جناب آقاي منوچهري در ايجاد بزرگراه قمصر كاشان ، مسافران و گردشگران به سهولت و امنيت مي توانند به اين ملي شهر سفر كنند.قمصر را در مباحث اقليمي مي توان اينگونه بر شمرد :
ميزان بارش قمصر ضمن اختلاف فاحش با بارندگي منطقه كاشان، حتي نسبت به ساير ايستگاه هاي كوهستاني ، از ميانگين بالايي برخوردار است.در مجموع به لحاظ اقليمي ، در درون بافت باغ شهر ، زير سايه درختان و كنار جوي هاي آب روان حتي شرايط مطلوب تري وجود دارد و در اثر رطوبت بالاي نسبي هوا ، زمستانهاي سرد ولي با سرمائي آرام و ملايم و تابستانهاي معتدل ، شرايط آب و هوائي مطلوب و دلپذيري را در حاشيه كوير براي منطقه به ارمغان آورده كه ممتازترين ويژگي اين شهر محسوب مي گردد، زيرا در تمام عرصه هاي تاريخي ، اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي به عنوان عنصري مثبت در توسعه شهر مطرح بوده است     .
وضعيت توپوگرافيك (ناهمواري ها)
در جنوب و جنوب غربي قمصر، مجموعه ارتفاعا ت3000 متري است كه درنهايي ترين ارتفاعات آن – با حداقل 10 كيلومتر فاصله از شهر -  ارتفاعات گرگش دركنار جوره با ارتفاع 3588 متر، است ، كه به عنوان مرتفع ترين نقطه ارتفاعي منطقه كاشان معرفي مي شود. مجموعه عظيم اين توده هاي گرانيتي چون سدي ارتباط جنوب قمصر را با نواحي پيرامون كامو- جوشقا ن و امكان ايجاد راه عبوري را از قمصر سلب كرده است . البته نبايد فراموش كرد كه در آب و هوا ي منطقه تأثيرات مثبت زيادي داشته است.
در قسمت غرب شهر قمصر نيز مجموعه كوه هاي اسبي (3120 متر)، در شرق ميدان و كوه سم با ارتفاع 2570 متر ، در شمال شهر كوه اشك با ارتفاع 2230 متر ، گسترده وار ، شكل گرفته و عامل مسدود كننده بين شهر با دشت كاشان است. در قسمت هاي شرقي نيز كوه هاي لارفات با ارتفاع 2370 متر شهر را محدود ساخته است. در بين اين مجموعه كوهستاني كه همچون ديواري دور تا دور شهر را احاطه كرده است ، دره جنوبي – شمالي ، كه محور اصلي شيب داخل شهر و مسير رودخانه را تشكيل  مي دهد، قرار دارد كه از پاي كوههاي گرگش شروع شده ، با عبور از داخل شهر از طريق دره تنگ و متعددي به اين جريان اصلي منتهي مي شود. درنتيجه درابتداي تكوين، شهر بر پادگانه هاي آن جوانه زده ، در طي زمان رشد كرده است.
بافت شهر در همين سطح (1700-2000 ) و با ارتفاع متوسط 1900 متر، در طول زمان به شكل ستاره اي با تبعيت از اين توپوگرافي بر آبرفت هاي كم شيب ، درون دره ها تنيده در نهايت با برخورد به دامنه هاي پرشيب متوقف گرديده است. در مجموع در چنين فضايي به غير از مدخل ورودي شهر ، هر گونه ارتباط با فضاي خارج از شهر سلب شده است.
درباره آثار مثبت اين كوهستان ها بايد گفت : ناهمواري ها ، آب و هواي كوهستاني و ريزشهاي به نسبت زياد برف و باران ، از سويي تبخير و حرارت كمتر، اعتدال بي نظير آب و هوايي را براي قمصر به ارمغان آورده است ؛ به گونه اي كه با تغذيه و تأمين آب هاي سطحي و زيرزميني كافي ، امكان حيات و فعاليت مطلوب را براي ساكنان خود فراهم ساخته و به طور تاريخي علت پي ريزي شهر قمصر است.
تاریخ به روز رسانی: 1394/05/15
تعداد بازدید: 12263
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری اصفهان میباشد.
Powered by DorsaPortal