فرمانداری کاشان
خانه
وجه تسميه

واژه كاشان در فرهنگ ها به معني كاشانه، خانه، همچنين به معناي معبد و جايگاه جشن و دل آرايي آمده، سپس به معني گونه اي مسكن و نام شهر گرديده است.(لغت نامه دهخدا، در لغت كاشان). البته نظرات در مورد وجه تسميه كاشان مختلف است برخي آن را تغييريافته كاهفشان ، و افراد ديگر تغيير يافته كاس رود ، كاسيان ، قاسان و... مي‌دانند. البته در برخي كتب تاريخي از كاشان با نام كاسان كه از كاسو ( نام قومي به همين نام در قديم كه در منطقه آران ( قفقاز فعلي ) گرفته شده نيز نام برده مي‌شود. هنوز هم مردم اين ديار شهر خود را كاشو يا كاشون كه در واقع تغييريافته كاسو مي‌باشد معرفي مي‌كنند. در مورد وجه تسميه كاشان سخن بسيار است. ليكن با در نظر گرفتن معني واژه هاي كاس، كاسه و كاس آب و موقعيت كاشان در قديم اين واژه مي تواند گرفته شده از كاس باشد كه در اصل كاسان و به مرور زمان به كاشان تغيير شكل يافته است.
زبان شناسان بر اين باورند كه نام كاشان به معني خانه هاي تابستاني است، كه با چوب و ني ساخته مي شده است.  ولي برخي ديگر نام كاشان را ماخوذ از كلماتي چون كاسيان، كاشيان، كي آشيان و كاه فشان، كاسو يا كاشو مي دانند.
در كل در مورد وجه تسميه كاشان و نام اوليه آن از طرف مورخين و باستان شناسان عقايد گوناگوني ابراز شده كه به چند مورد آن اشاره مي شود:
 1ـ از آنجا كه اين شهر در قرون متمادي مركز ساخت بهترين كاشي ها بوده آنرا كاشيان و كاشان ناميده اند.
2- گروهي از باستان شناسان پس ازحفاري هاي باستان شناسي در تپه هاي سيلك به اين نتيجه رسيده اند كه نام كاشان مشتق از كلمه كاشو يا كاسو است و آن نام قومي كهن بوده كه در بين النهرين مي زيسته اند وسپس به اين سامان نقل مكان كرده و نام محل اسكان آنها كاسيان ياكاشيان خوانده شده است.
-3 ملك الشعراء بهار در ديوان خود وجه تسميه كاشان را معبد و جايگاه جشن ودل آسايي دانسته است.
4ـ مولف كتاب فرهنگ واژه هاي فارسي در زبان عربي مينويسد: كاشان به خانه هاي تابستاني اطلاق مي شود كه با چوب وني ساخته مي شد.
5 ـ مولف كتاب آثار تاريخي كاشان و نطنز مي نويسد: چون اولين جايگاه آباداني در اين ناحيه به امر پادشاهان اساطيري در كنار چشمه فين ساخته شده آن را كي آشيان يعني جايگاه حكام گفته اند. شهر كاشان از زمان‌هاي بسيار دور تاكنون با نام‌هاي كي‌آشيان، آمبور، كاسان كتسيفونت، كاسيان، كاشيان، قاشان، قاسان، كاه‌فشان، كاه‌افشان و چهل حصاران ناميده شده است.
برخي ديگرگويند: از آنجا كه نخستين آثار آباداني به فرمان پادشاهان در سرچشمه فين بنا شده است، بدين مناسبت آن جا را "كي آشيان" يعني؛ جايگاه پادشاهان گفته اند:
تاريخ همي گويد ايوان نخستين را                   در چشمه فين گشتاسب افروخته تاكيوان
كم‌كم واژه كي‌آشيان در اثر كاربرد فراوان مخفف شده و به كاشان تبديل گشته است.
برخي ديگر از پژوهشگران بر اين عقيده اند: كه كاشان از نام قبايل كاسو يا كاشوهاي معاصر دوران پادشاهي حمورابي در بين النهرين است كه خداي بزرگ آن ها «كاشو» بود و با افزودن الف و نون فارسي «كاشيان» و سرانجام كاشان شده است.
جغرافي دانان و نويسندگان مسلمان، كاشان را به عربي «قاشان» يا «قاسان» خوانده و منسوبين به آن ها را قاشاني، قاساني، كاشاني و كاشي ناميده‌اند.
دكتر گيرشمن عقيده دارد كاشان از «كاسي» گرفته شده است و «كاسي ها» كه مسكن اصلي آن ها در نواحي غربي درياي خزر بوده در نيمه اول هزاره پيش از ميلاد در دامنه هاي زاگرس مسكن داشتند كه در اين موقع با عناصر هند و اروپايي مخلوط شدند و در نتيجه پاره‌اي از اصول تمدن هند و اروپايي در ميان آنان رواج يافت و سرانجام حدود شش قرن بر اين سرزمين حكومت كردند.
لازم به ذكر است قديم ترين مرجعي كه در آن ها ذكر كاسيان آمده است، مربوط به متون بيست و چهار سال قبل از ميلاد است. 

تاریخ به روز رسانی: 1394/04/03
تعداد بازدید: 3447
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal