فرمانداری کاشان
خانه
شناسنامه

كاشان يكي از مهمترين شهرهاي استان اصفهان است كه در ارتفاع 1600 متري از سطح دريا، 240 كيلومتري جنوب تهران و 220 كيلومتري شمال اصفهان واقع شده است و از طريق بزرگراه و راه آهن با تهران و اصفهان در ارتباط است. جمعيت تقريباً 400000  نفري شهر در مساحتي قريب به 2100 هكتار سكني گزيده اند. اين شهر بزرگ و زيبا در جاده كاشان - قم و در حاشيه غربي كوير قرار گرفته است. كاشان از دير باز به دليل فرشهاي مشهور ، ابريشم و كاشي ، همچنين منسوجات چرمي ،سراميك، ظروف مسي، گلاب و باغهاي پرگل قمصر زبانزد بوده است. اين شهر با سابقه 7000 ساله اش ازمهمترين مراكز باستان شناسي محسوب مي شود. اكثر تاريخ نويسان و مسافراني كه از اين شهر بازديد داشته اند، از آن با عنوان دروازه تمدن جهاني نام برده اند. همچنين اين شهر بعد از ورود اسلام به ايران در دوره سلجوقي و صفوي به اوج شكوفايي خود رسيد.با پياده روي در كوچه پس كوچه هاي آرام و ساكت شهر مي توان شاهد ساخمانهايي بسيار قديمي با ديوارهاي خشت و گلي بود. شهري با بادگير هاي متعدد و مناظري بديع كه سابقاً در تابستان هاي بسيار گرم، كار تسويه هواي ساكن را انجام مي داده است. كاشان داراي جمعيتي بالغ بر 323371 نفر بوده كه در بين دامنه كوه كركس و دشت كويد سكني دارند در رده مهم ترين شهرهاي صنعتي ايران قرار مي گيرد كه دليل آن وجود كارخانجات فرش ماشيني ، كارخانه توليد ورق گالوانيزه، كارخانه توليد خودرو و قطعات خودرو و مونتاژ است. قدمت صنايع نساجي در اين شهر به توليدات شعربافي شامل مخمل بافي، زربافي و حريربافي برميگردد كه هم اكنون بيش از چند هزار نفر در كارخانجات نساجي و فرش مشغول به كار مي باشند. شهرت اين شهر بيشتربه واسطه گلاب و فرش دستباف آن است. از محصولات كشاورزي آن مي توان به انواع غلات وميوه هاي فصلي اشاره نمود. آثار تاريخي و ديدني فراواني در اين شهر وجود دارد كه از آن ميان ميتوان به باغ فين، مسجد و مدرسه آقابزرگ، خانه عامري ها، خانه عباسي ها، خانه طباطبايي، خانه بروجردي، حمام سلطان اميراحمد و ...  اشاره نمود. صنعت مدرن، موازي با پيشرفت اجتماعي، نقش مهمي در كاشان داشته است. به هرحال در بازار، تجارت فرش دستباف، قلاب دوزي و گلدوزي، گلاب، عطر، سفالگري و هنرهاي دستي ديگر كماكان مثل سابق و با همان مهارت و زيبايي صورت مي گيرد. 

كاشان يكي از اولين مراكز تشكيل تمدن انساني بوده‌ است. طبق حفاري هاي باستان‌شناسي در تپه‌هاي سيلك كاشان، سابقه حضور بشر در اين منطقه به هفت هزار سال پيش مي رسد.  اين شهر در زمان سلجوقيان رو به رونق نهاد و در زمان قره‌قويونلوها بيشتر ترقي كرد. تا جايي‌ كه محل توجه دانشمندان شد. در نيمه دوم سده نهم و نيمه اول سده دهم اين شهر، شهرت بسياري داشت و يك شهر پرجمعيت به شمار مي‌رفت. در سده 11 و دردوره صفويه براي دومين بار به همان درجه از ترقي نائل شد و مانند اصفهان با شهرتي بسيار همراه گرديد، اما با بروز زلزله‌اي بسيار شديد در سال 1192هجري قمري دوبارهويران شد. بعد از زلزله‌اي كه در زمان قاجار رخ داد كاشان دستخوش نابساماني و منازعات محلي شد و از اين‌ جهت زيانهاي فراوان ديد.

حداقل طول شرقي شهرستان 50 درجه و54 دقيقه وحداكثر طول شرقي 51 درجه و49 دقيقه مي باشد وحداقل عرض شمالي33درجه و حداكثرآن34درجه و 27دقيقه مي باشد. شهر ها وروستاهاي شهرستان كاشان در سطح دشت ،كوهپايه وكوهستان پراكنده مي باشند كه بزرگترين شهر آن يعني كاشان و شهر مشكات در تشتك جغرافيايي استقرار دارد وساير شهرها مانند قمصر، نياسر، برزك وجوشقان وكامو در سطح كوهپايه وكوهستان برپا گرديده وروستاهاي اين شهرستان هم دردشت واغلب در كوهپايه وكوهستان در كنار چشمه سارها و رودخانه هاي فصلي بنا شده است . بيشترين جمعيت در بخش مركزي (شهرهاي كاشان ومشكات وروستاهاي اطراف آن ) استقرار پيدا كرده ودر سطح كوهپايه وكوهستان نيز( بخش هاي قمصر ، نياسر و برزك )بصورت پراكنده با فواصل زياد درصدي از جمعيت شهرستان ساكن هستند .  

تاریخ به روز رسانی: 1394/04/03
تعداد بازدید: 4622
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal