فرمانداری کاشان
خانه
شناسنامه

کاشان یکی از مهمترین شهرهای استان اصفهان است که در ارتفاع 1600 متری از سطح دریا، 240 کیلومتری جنوب تهران و 220 کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است و از طریق بزرگراه و راه آهن با تهران و اصفهان در ارتباط است. جمعیت تقریباً 400000  نفری شهر در مساحتی قریب به 2100 هکتار سکنی گزیده اند. این شهر بزرگ و زیبا در جاده کاشان - قم و در حاشیه غربی کویر قرار گرفته است. کاشان از دیر باز به دلیل فرشهای مشهور ، ابریشم و کاشی ، همچنین منسوجات چرمی ،سرامیک، ظروف مسی، گلاب و باغهای پرگل قمصر زبانزد بوده است. این شهر با سابقه 7000 ساله اش ازمهمترین مراکز باستان شناسی محسوب می شود. اکثر تاریخ نویسان و مسافرانی که از این شهر بازدید داشته اند، از آن با عنوان دروازه تمدن جهانی نام برده اند. همچنین این شهر بعد از ورود اسلام به ایران در دوره سلجوقی و صفوی به اوج شکوفایی خود رسید.با پیاده روی در کوچه پس کوچه های آرام و ساکت شهر می توان شاهد ساخمانهایی بسیار قدیمی با دیوارهای خشت و گلی بود. شهری با بادگیر های متعدد و مناظری بدیع که سابقاً در تابستان های بسیار گرم، کار تسویه هوای ساکن را انجام می داده است. کاشان دارای جمعیتی بالغ بر 323371 نفر بوده که در بین دامنه کوه کرکس و دشت کوید سکنی دارند در رده مهم ترین شهرهای صنعتی ایران قرار می گیرد که دلیل آن وجود کارخانجات فرش ماشینی ، کارخانه تولید ورق گالوانیزه، کارخانه تولید خودرو و قطعات خودرو و مونتاژ است. قدمت صنایع نساجی در این شهر به تولیدات شعربافی شامل مخمل بافی، زربافی و حریربافی برمیگردد که هم اکنون بیش از چند هزار نفر در کارخانجات نساجی و فرش مشغول به کار می باشند. شهرت این شهر بیشتربه واسطه گلاب و فرش دستباف آن است. از محصولات کشاورزی آن می توان به انواع غلات ومیوه های فصلی اشاره نمود. آثار تاریخی و دیدنی فراوانی در این شهر وجود دارد که از آن میان میتوان به باغ فین، مسجد و مدرسه آقابزرگ، خانه عامری ها، خانه عباسی ها، خانه طباطبایی، خانه بروجردی، حمام سلطان امیراحمد و ...  اشاره نمود. صنعت مدرن، موازی با پیشرفت اجتماعی، نقش مهمی در کاشان داشته است. به هرحال در بازار، تجارت فرش دستباف، قلاب دوزی و گلدوزی، گلاب، عطر، سفالگری و هنرهای دستی دیگر کماکان مثل سابق و با همان مهارت و زیبایی صورت می گیرد. 

کاشان یکی از اولین مراکز تشکیل تمدن انسانی بوده‌ است. طبق حفاری های باستان‌شناسی در تپه‌های سیلک کاشان، سابقه حضور بشر در این منطقه به هفت هزار سال پیش می رسد.  این شهر در زمان سلجوقیان رو به رونق نهاد و در زمان قره‌قویونلوها بیشتر ترقی کرد. تا جایی‌ که محل توجه دانشمندان شد. در نیمه دوم سده نهم و نیمه اول سده دهم این شهر، شهرت بسیاری داشت و یک شهر پرجمعیت به شمار می‌رفت. در سده 11 و دردوره صفویه برای دومین بار به همان درجه از ترقی نائل شد و مانند اصفهان با شهرتی بسیار همراه گردید، اما با بروز زلزله‌ای بسیار شدید در سال 1192هجری قمری دوبارهویران شد. بعد از زلزله‌ای که در زمان قاجار رخ داد کاشان دستخوش نابسامانی و منازعات محلی شد و از این‌ جهت زیانهای فراوان دید.

حداقل طول شرقی شهرستان 50 درجه و54 دقیقه وحداکثر طول شرقی 51 درجه و49 دقیقه می باشد وحداقل عرض شمالی33درجه و حداکثرآن34درجه و 27دقیقه می باشد. شهر ها وروستاهای شهرستان کاشان در سطح دشت ،کوهپایه وکوهستان پراکنده می باشند که بزرگترین شهر آن یعنی کاشان و شهر مشکات در تشتک جغرافیایی استقرار دارد وسایر شهرها مانند قمصر، نیاسر، برزک وجوشقان وکامو در سطح کوهپایه وکوهستان برپا گردیده وروستاهای این شهرستان هم دردشت واغلب در کوهپایه وکوهستان در کنار چشمه سارها و رودخانه های فصلی بنا شده است . بیشترین جمعیت در بخش مرکزی (شهرهای کاشان ومشکات وروستاهای اطراف آن ) استقرار پیدا کرده ودر سطح کوهپایه وکوهستان نیز( بخش های قمصر ، نیاسر و برزک )بصورت پراکنده با فواصل زیاد درصدی از جمعیت شهرستان ساکن هستند .  

تاریخ به روز رسانی: 1396/01/19
تعداد بازدید: 11854
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری اصفهان میباشد.
Powered by DorsaPortal