شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱
۲۳:۵۸:۴۲
فرمانداری ویژه شهرستان کاشان

برگزاری نشست بررسی مشکلات و رفع موانع اقتصادی شهرستان های کاشان و آران و بیدگل

      محسن رضایی در نشست بررسی مشکلات و رفع موانع اقتصادی شهرستان های کاشان، آران و بیدگل که با حضور وزیر جهاد کشاورزی، فرماندار ویژه شهرستان کاشان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان، نماینده ویژه رئیس مجلس، فرماندار آران و بیدگل و جمعی از فعالان اقتصادی در سالن جلسات فرمانداری کاشان برگزار شد، […]

 

 

 

محسن رضایی در نشست بررسی مشکلات و رفع موانع اقتصادی شهرستان های کاشان، آران و بیدگل که با حضور وزیر جهاد کشاورزی، فرماندار ویژه شهرستان کاشان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان، نماینده ویژه رئیس مجلس، فرماندار آران و بیدگل و جمعی از فعالان اقتصادی در سالن جلسات فرمانداری کاشان برگزار شد، اظهار داشت: ما در بحث اقتصاد کشور با دو دسته تحریمهای داخلی و خارجی روبرو هستیم.

 

وی افزود: تحریمهای داخلی، بخاطر پیچیده شدن قوانین و مقررات در یکدیگر و بخشی اداره شدن کشور و همچنین مسائل فرهنگی، اجتماعی و تبعیض های موجود، بوجود آمده، که به طور جدی رفع تحریم های داخلی با اینکه کار ساده ای نیست، ولی یکی از سیاست های دولت فعلی است.

 

معاون اقتصادی رییس جمهور با اشاره به تحریم های خارجی، ادامه داد: در خصوص رفع تحریم های خارجی نیز کشور بسیار جدی است که می‌توان به اراده دولت درخصوص حل و فصل روابط خارجی در حوزه اقتصاد اشاره کرد.

 

وی با بیان اینکه برای گشایش درهای اقتصادی تنها نمیخواهیم به یک در خاصی اکتفا کنیم، تصریح کرد: دولت معتقد به استفاده از همه درهای اقتصادی دنیا (چین، روسیه، آسیا، اروپا) است.

 

رضایی با اشاره به اینکه در گذشته گرایش هایی وجود داشت که از درهای باز موجود استفاده نشد و سالها وقت کشور صرف درهای بسته هدر رفت، اظهار داشت: امروزه تجربه به ما نشان داده که اگر از درهای باز اقتصادی استفاده کنیم، بقیه نیز ناچار به گشودن درهای بسته اقتصادی خود به روی ما می شوند؛ بنابراین در اقتصاد بین الملل بدنبال گسترش جدی تجارت و صادرات هستیم.

 

وی همچنین عبور کالا و توجه به موقعیت ترانزیتی ایران را بعنوان یکی از سیاست های اصلی اقتصادی دولت فعلی دانست و گفت: بارها گفته شده اگر در کشور کمترین تولید را هم داشته باشیم و فقط به عبور و ترانزیت کالا توجه کنیم، تنها از این راه توان به دست آوردن میلیاردها دلار را داریم.

 

معاون اقتصادی رییس جمهور تصریح کرد: ترانزیت تنها به حمل و نقل کالا محدود نمی شود و می توان با ایجاد انبارهای خشک در مناطق ویژه مانند کاشان،کالاها را از کشورهای مبدا در این انبارها دپو و سپس به کشورهای مقصد توزیع کرد.

 

وی ادامه داد: بنابراین در حوزه اقتصاد تنها نباید بدنبال تولید کالا باشیم بلکه از ظرفیت های دیگر کشور، مانند جغرافیای اقتصادی ( که متاسفانه در ۲۰۰ سال گذشته کنار گذاشته شده است) می توان نهایت استفاده را برد.

 

رضایی سیاست دوم اقتصادی دولت را  موضوع صادرات دانست و تصریح کرد: فعالان اقتصادی در موضوع صادرات هر مقدار تقاضا و پیشنهاد داشته باشند، دولت آماده حمایت و کمک به آنان است.

 

وی با اشاره به ایجاد تحول پولی و بانکی کشور بعنوان سیاست سوم اقتصادی دولت، افزود: با دستور رهبر معظم انقلاب و بر اساس جلسه سران قوا، نظام پولی و بانکی کشور باید متحول شود و این اصلاحات صورت پذیرد.

 

رضایی همچنین تغییر ساختار بودجه کشور و حمایت از اقَشار آسیب پذیر را  از دیگر دستورات جلسه سران قوای کشور برای تحول در حوزه اقتصاد بیان کرد.

 

وی به راهبرد عبور کشور از مرحله کارخانه داری به سمت صنعتی سازی اشاره کرد و اظهار داشت: از کارخانه داری عبور کرده ایم، ولی در تغییر راهبرد صنعتی کشور وارد صنعت سازی نشده ایم.

 

وی با اشاره به تفاوت صنعت سازی با کارخانه داری، ادامه داد: در صنعت سازی باید همه کارخانه هایی که یک یا دو محصول مشابه را تولید می کنند، تمام زنجیره های تولید مانند تامین مالی تا بازاریابی و دانش بنیان و… را بهم متصل کنند.

 

معاون رییس جمهور ادامه داد: متاسفانه چون تمام زنجیره های تولید در کشور به هم متصل نیست، مجبوریم برای تکمیل این زنجیرها به خارج از کشور متوسل شویم و سود اصلی در جیب آنها وارد می شود

که این موضوع باعث تشدید خام فروشی شده و شاید خارجی ها از صنایع ما بیشتر استفاده کنند.

 

وی با بیان اینکه ایران در کارخانه داری بسیار موفق عمل کرده، افزود: حتی در گزارشی که اخیرا منتشر شده تعداد کارخانه ها در ایران از آلمان بیشتر است، ولی زمانی کارخانه داری موفق است که به سمت صنعت سازی رود، یعنی زنجیره های کامل تولید در داخل کشور بهم وصل شود.

 

سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهادکشاورزی نیز در ابتدای این جلسه ضمن خیرمقدم به معاون اقتصادی رییس جمهور از پیشینه اقتصادی و مذهبی کاشان گفت و اظهار داشت: در دوره وکالت من با ارتباطی که با سرمایه گذاران و کارآفرینان داشته ام آنها با مشکلات زیادی روبرو هستند که امیدواریم این جلسه بتواند گره گشای این عزیزان باشد.

 

در این جلسه همچنین احمدرضا نقش معاون اقتصادی استانداری اصفهان، محمود تولایی رییس اتاق بازرگانی کاشان و جمعی از فعالان اقتصادی به بیان نظرات و مشکلات خود پرداختند.

 

به گزارش ایرنا محسن رضایی معاون اقتصادی رییس جمهور  و سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی جهت حضور در یادواره شهدای سفیدشهر شهرستان آران و بیدگل به این منطقه سفر کرده اند.

 

 

مطالب مشابه

بولتن خبری آبان ماه ۱۴۰۱ فرمانداری ویژه کاشان منتشر شد       برای مشاهده نسخه پی دی اف روی نوشته زیر کلیک نمایید:   بولتن آبان ماه فرمانداری کاشان  

۳۰ آبان ۱۴۰۱

      به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی فرمانداری ویژه کاشان؛ در آخرین دوشنبه از آبان ماه ۱۴۰۱؛ تعداد ۲۳ نفر از شهروندان به صورت چهره به چهره و مستقیم با دکترمحمدشریف زارعی فرماندار ویژه کاشان دیدار و گفتگو نمودند. در این دیدار مردمی، شهروندان به بیان مسائل و مباحث خود از جمله […]

۳۰ آبان ۱۴۰۱

  پیام فرماندار ویژه کاشان به مناسبت فرارسیدن هفته بسیج نام بسیج همواره یادآور مکتب عشق، ایثار و خدمت بی منت برای مردم از جنس مردم است، نیرویی که در طی چهار دهه از انقلاب اسلامی هیچگاه دچار انحراف و بی راهگی نگردید و همواره در خط امام و رهبری به عنوان بازویی قدرتمند برای […]

۳۰ آبان ۱۴۰۱

ببینید: 🔹فیلم؛ فرمانداری در هفته ای که گذشت … 🔸مروری بر اقدامات فرمانداری ویژه کاشان 🔸از ۲۰ لغایت ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۱    

۲۹ آبان ۱۴۰۱
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :