جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
۲۰:۱۶:۲۹
فرمانداری ویژه شهرستان کاشان

برگزاری چهارمین جلسه ستاد هماهنگی آئین قالیشویان کاشان

    به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی فرمانداری ویژه کاشان؛ با توجه به نزدیکی ایام برگزاری آئین سنتی مذهبی قالیشویان، چهارمین جلسه ستاد هماهنگی برگزاری این مراسم به ریاست دکتر محمدشریف زارعی فرماندار ویژه شهرستان کاشان و با حضور مسئولین کمیته های این ستاد در سالن جلسات دهیاری مشهد اردهال برگزار شد.   […]

 

 

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی فرمانداری ویژه کاشان؛ با توجه به نزدیکی ایام برگزاری آئین سنتی مذهبی قالیشویان، چهارمین جلسه ستاد هماهنگی برگزاری این مراسم به ریاست دکتر محمدشریف زارعی فرماندار ویژه شهرستان کاشان و با حضور مسئولین کمیته های این ستاد در سالن جلسات دهیاری مشهد اردهال برگزار شد.

 

در این جلسه از ستاد، جمع بندی نهایی در خصوص نحوه برپایی نمایشگاه، پارکینگ ها، استقرار نیروهای امدادی و همچنین بررسی هماهنگی ها و آمادگی دستگاه های مختلف و ارائه گزارش اقدامات مسئولین کمیته ها تشکیل و هر یک به بیان مباحث مرتبط با حوزه های خود پرداختند.

 

گفتنی است این آیین سنتی که یک هزارسال قدمت دارد هر سال مطابق با زمان شهادت امامزاده سلطان علی فرزند بلافصل امام محمد باقر (ع) انجام می‌شود که در ۲۷ جمادی‌الثانی سال ۱۱۶ هجری قمری مطابق با دومین جمعه مهرماه به  شهادت رسید.

 

دومین جمعه از ماه مهر، امسال در هشتم مهرماه واقع شده است و  در میان کاشانی‌ها به جمعه «جار» یا روز فراخوانی مردم به مراسم قالی‌شویی معروف است.

 

قالی‌شویان که تنها مراسم سنتی مذهبی است که برگزاری آن مطابق تاریخ شمسی است نمایشی نمادین تشییع و به خاکسپاری حضرت سلطان علی‌بن امام محمد باقر(ع) است.

 

امامزاده امامزاده سلطان علی‌بن محمد باقر(ع) که یکی از چهار امامزاده معلوم النسب و دارای تاریخ مستند در ایران است که مطابق روایت‌های تاریخی در سال ۱۱۳ هـجری قمری بنا به درخواست دوست‌داران اهل بیت از اهالی چهل حصاران و فین کاشان به این منطقه هجرت کرد.

 

در سال ۱۱۶ هجری آن شخصیت بزرگوار در منطقه اردهال همراه با ۱۰۰ تن از یاران باوفای خود پس از جنگی نابرابر همچون جد مظلومش حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به شهادت می‌رسند و سر از بدن مبارکش جدا کرده و نزد دارالخلافه می‌فرستند، بدن مطهر این امامزاده واجب التعظیم و یارانش را از قتلگاه به مکان فعلیِ حرم مطهر در اردهال منتقل کرده و در محلی که وصیت فرموده بود دفن می‌کنند.

 

بر این اساس در دومین جمعه از مهرماه هر سال ابتدا عاشقان اهل بیت (ع) در ابتدا با حضور در ضریح مطهر امامزاده سلطان علی‌بن محمد باقر(ع)، این مکان را با گلاب ناب قمصر کاشان شست‌وشو  می‌دهند و سپس آیین قالی شویان آغاز می‌شود.

 

 

 

مطالب مشابه

  🔸به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی فرمانداری ویژه کاشان؛ در دومین دوشنبه از ملاقات های مردمی در بهمن ماه ۱۴۰۱، ۲۷ نفر از شهروندان با دکترمحمدشریف زارعی فرماندار ویژه شهرستان کاشان دیدار و گفتگو نمودند.   🔸در این برنامه از دیدارهای مردمی که با حضور معاونین، مسئولین و کارشناسان فرمانداری تشکیل شد، شهروندان […]

۱۰ بهمن ۱۴۰۱

🔸به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی فرمانداری ویژه کاشان؛ محمدشریف زارعی گفت: با پیگیری های صورت گرفته توسط فرمانداری و همت مجموعه راه وشهرسازی، مشکلات اساسی بخشی از محور کاشان-برزک-ورکان و همچنین تخصیص اعتبارات برطرف و در فاز سوم بیش از ۷ کیلومتر از این محور بصورت دو بانده تکمیل شد. 🔸وی اضافه کرد: […]

۱۰ بهمن ۱۴۰۱

🔸به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی فرمانداری ویژه کاشان؛ محمدشریف زارعی فرماندار ویژه کاشان اعلام کرد: در کمیسیون امور زیربنایی استان اصفهان الحاق به محدوده شهری برای ساخت مسکن ملی شهرهای نیاسر، برزک، مشکات و کامو و چوگان به تصویب رسید. 🔸وی اضافه کرد: در این جلسه کمیسیون مصوبه الحاق طرح اقدام ملی شامل […]

۱۰ بهمن ۱۴۰۱

  🔸️به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی فرمانداری ویژه کاشان؛ مراسم تکریم و معارفه رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی کاشان صبح امروز با حضور فرماندار ویژه شهرستان کاشان، مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان اصفهان، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری کاشان روز دوشنبه ۱۰ بهمن ماه در دفتر فرماندار برگزار شد. 🔸️در مراسم تکریم […]

۱۰ بهمن ۱۴۰۱
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =