پنج شنبه ۹ آذر ۱۴۰۲
۱۴:۵۳:۳۲
فرمانداری ویژه شهرستان کاشان

سرپرست فرمانداری ویژه کاشان: همه دستگاه‌ها باید در مبارزه با قاچاق کالا و ارز جدی باشند

    سرپرست فرمانداری ویژه کاشان با اشاره به فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب درباره مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: همه مسوولان باید این موضوع را جدی بگیرند و هر دستگاه به سهم خود در این زمینه تلاش کند. به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی فرمانداری ویژه کاشان به نقل از ایرنا؛ محمدشریف […]

 

 

سرپرست فرمانداری ویژه کاشان با اشاره به فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب درباره مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: همه مسوولان باید این موضوع را جدی بگیرند و هر دستگاه به سهم خود در این زمینه تلاش کند.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی فرمانداری ویژه کاشان به نقل از ایرنا؛ محمدشریف زارعی پیش از خطبه‌های نماز جمعه کاشان با گرامیداشت هفته مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: این نوع قاچاق به عنوان یکی از معضل‌های بسیار بد، همواره گلوی اقتصاد را فشرده و مشکل‌های شدیدی برای جامعه ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد: سالی نیست که رهبر معظم  انقلاب در چندین سخنرانی، راهکار یا بحثی درباره مبارزه با پدیده شوم قاچاق نداشته باشند.

وی یادآور شد: رهبر انقلاب در یکی از بیانات خود می‌فرمایند جنس لوکسی که قاچاق شده را داخل خوردکن بیاندازید و زیر دستگاه خورد کنید؛ مبارزه با قاچاق باید بی‌رحمانه و قاطعانه باشد.

سرپرست فرمانداری کاشان اظهار داشت: پدیده شوم قاچاق اثرهای بسیار بدی روی اقتصاد جامعه می‌گذارد که یکی از آنها کاهش اشتغال است.

وی ادامه داد: وقتی کالای قاچاقی تولید و از مبادی رسمی یا غیررسمی وارد می‌شود سبب کاهش تولید و اخراج برخی کارگران می‌شود و از این طریق روی اشتغال تاثیر می‌گذارد.

زارعی کاهش درآمد دولت را دومین اثر بد قاچاق روی اقتصاد عنوان کرد و افزود: دولت به طور رسمی از ورود کالا از گمرکات درآمد کسب می‌کند که در صورت قاچاق این درآمد حاصل نمی‌شود.

وی سومین اثر منفی قاچاق روی اقتصاد را کاهش انگیزه سرمایه‌گذاری عنوان و اضافه کرد: مواد اولیه ۹۰ درصد کالاهای قاچاق بی‌کیفیت است و این موضوع انگیزه سرمایه‌گذارانی که با مواد اولیه بهتری این کالا را تولید می‌کنند کاهش می‌دهد.

سرپرست فرمانداری کاشان چهارمین اثر منفی قاچاق روی اقتصاد را خروج ارز از کشور و افزایش تورم بیان و تصریح کرد: قاچاق کالا سبب اخلال در نظام اقتصادی کشور می‌شود.

زارعی علت اصلی قاچاق را تفاوت ارز رسمی و غیررسمی دانست و افزود: یکی از سیاست‌های دولت سیزدهم تلاش برای تک نرخی کردن ارز در جامعه است که در این راستا یکی از اقدام‌های مهم اخیر حذف ارز ترجیحی بود.

وی با بیان اینکه قاچاق فقط مختص واردات نیست و می‌تواند در صادرات هم نمود یابد، ادامه داد: فردی که با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی گندم و دانه‌های روغنی وارد و برای مثال بیسکوییت تولید و از برخی مبادی به خارج کشور ارسال می‌کند به اقتصاد کشور آسیب می‌رساند.

سرپرست فرمانداری کاشان با بیان اینکه نزدیک به ۱۵ میلیون غیرایرانی در شعاع ۳۰۰ کیلومتری مرزهای کشورمان از یارانه‌های مردم ایران استفاده می‌کنند، گفت: دولت سیزدهم با تلاش برای مردمی‌سازی یارانه‌ها، حرکت انقلابی را در ابتدای فعالیت خود انجام داد و ایثار، شجاعت و جسارت بزرگ به خرج داد.

وی افزود: شاید خیلی از دولت‌ها این اقدام را انجام نمی‌دادند اما هدف دولت سیزدهم جلوگیری از خروج سرمایه مردم از کشور است، از این رو ممانعت از قاچاق باید جدی گرفته شود.

وی تصریح کرد: در سال‌های گذشته نزدیک ۳۰ درصد را قاچاق تشکیل می‌داد اما سیاست سه قوه و تاکیدهای رهبر انقلاب عزم را بر مبارزه جدی با قاچاق قرار داده و در سال‌های گذشته روند کاهش در این خصوص داشتیم.

زارعی با اشاره آمارهایی درباره مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کاشان اظهار داشت: سال ۱۴۰۰، ۲۶ میلیارد تومان کالای قاچاق در قالب ۲۵۹ پرونده در شهرستان کشف شده که ۹۰ درصد توسط تعزیرات حکمتی و ۱۰ درصد توسط دادسرای کاشان بوده است.

وی اضافه کرد: در سه ماهه نخست امسال نیز سه میلیارد تومان کالای قاچاق با تشکیل ۳۶ پرونده در کاشان کشف شده است.

سرپرست فرمانداری ویژه کاشان از شهروندان خواست هرگونه مشاهده در خصوص قاچاق کالا و ارز را با برقراری تماس با سامانه ۱۱۰ پلیس اطلاع دهند.

 

مطالب مشابه

فرماندار ویژه کاشان گفت:محور مقاومت با اقتباس از تفکر بسیجی رژیم غاصب صهیونیستی را به زانو درآورده است.

۸ آذر ۱۴۰۲

گزارش تصویری هشتمین جلسه شورای اداری شهرستان کاشان این جلسه با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه، فرماندار ویژه شهرستان کاشان و جمعی از مسئولین و فرماندهان نظامی و انتظامی و بسیجیان همراه با پخش زنده سخنرانی رهبر معظم انقلاب در جمع بسیجیان کشور در سالن اجتماعات ناحیه مقاومت بسیج برگزار شد.    

۸ آذر ۱۴۰۲

#گزارش_تصویری جلسه گردهمایی یاوران و خادمیاران رضوی کانون خدمات رضوی منطقه با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری ویژه کاشان در سالن اجتماعات امام رضا (ع) فرمانداری سه‌شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲  

۸ آذر ۱۴۰۲

#گزارش_تصویری جلسه گردهمایی بسیجیان دانشگاه کاشان این جلسه همراه با برنامه پرسش و پاسخ دانشجویان بسیجی با حضور دکتر محمدشریف زارعی فرماندار ویژه کاشان، شب گذشته در دانشکده علوم پایه دانشگاه کاشان برگزار شد. در این جلسه فرماندار کاشان به سوالات مختلف دانشجویان در حوزه های مختلف پاسخ داد.  

۷ آذر ۱۴۰۲
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =