جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲
۱۶:۳۸:۳۹
فرمانداری ویژه شهرستان کاشان

سرپرست فرمانداری ویژه کاشان: حفظ منابع آب‌های زیر زمینی برای بقای شهر کویری کاشان ضروری است

    به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی فرمانداری ویژه کاشان؛ محمدشریف زارعی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان، گفت: با توجه به خشکسالی مستمر در دهه اخیر و بحرانی بودن وضعیت سفره‌های آب زیرزمینی، برنامه ریزی با هدف حفظ حیات منطقه ضرورت دارد. وی با بیان اینکه آب در شهرهای خشک […]

 

 

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی فرمانداری ویژه کاشان؛ محمدشریف زارعی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان، گفت: با توجه به خشکسالی مستمر در دهه اخیر و بحرانی بودن وضعیت سفره‌های آب زیرزمینی، برنامه ریزی با هدف حفظ حیات منطقه ضرورت دارد.

وی با بیان اینکه آب در شهرهای خشک کاشان و آران و بیدگل و گزارش های وضعیت پدیده فرونشست زمین و مدیریت منابع آبی دچار مشکلاتی است، اظهار کرد: دشت بزرگ کاشان به عنوان منطقه ای خشک و کویری با بارش باران کم در کشور شناخته شده و هرساله با کاهش نیم متری سطح آب مواجه هستیم.

وی افزود: با توجه به پایین بودن میانگین بارندگی‌ها و افت سطح آب، باید صرفه جویی آب شرب به ویژه در بخش صنعت بیشتر مورد توجه قرار گیرد و شهروندان، مسئولان و مدیران راه‌های حفظ منابع آب را مورد توجه وعمل قرار داده و برنامه های فرهنگی بیشتری را اجرا کنند.

زارعی تاکید کرد: در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل در مجموع ۸۰۰ حلقه چاه مجاز و ۶۶۰ چاه غیرمجاز حفر شده و علی رغم مسدودشدن ۲۵۴ حلقه چاه غیر مجاز  اغلب این چاه ها در محدوده ممنوعه و بحرانی  قرار دارد و ظرفیت برداشت آب به خصوص در فصل تابستان برای امر کشاورزی هشدار دهنده است.

سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان کاشان تغییر الگوی کشت در منطقه از جمله راهکارهای مناسب برای حفظ وکنترل آب‌های زیر زمینی دانست و خاطرنشان کرد: مقررشد جهاد کشاورزی کاشان علاوه بر تشویق به کشت گونه های سازگار با کم آبی مانند گل محمدی در روزهای بارانی و عدم نیاز اراضی به آب، از طریق  ارسال پیامک به کشاورزان ساعات خاموشی موتور چاه ها اعلام کند.

وی گفت: بدون تردید در صورتی که اقدامی با هدف حفظ و پایداری منابع آب زیرزمینی صورت نگیرد و از آب شرب برای فضای سبز و کشاورزی بدون ضابطه استفاده شود قطعا طی سال‌های آینده بحران کمبود آب تشدید شده و به عنوان مهمترین چالش پیش روی شهرستان خواهد بود.

 

مطالب مشابه

هفدهمین سالگرد ارتحال آیت الله سید مهدی یثربی، امام جمعه فقید شهرستان دارالمومنین کاشان با حضور اقشار مختلف مردم، نماینده ولی فقیه در منطقه و امام جمعه، فرماندار ویژه شهرستان کاشان و جمعی از مسئولین در مسجد جامع حبیب بن موسی کاظم(ع) کاشان برگزار شد.      

۹ فروردین ۱۴۰۲

گزارش تصویری دوازدهمین گردهمایی ائمه جمعه منطقه کاشان، با حضور نماینده ولی فقیه در کاشان ، نماینده مردم نطنز ، بادرود و قمصر در مجلس شورای اسلامی، فرماندار ویژه شهرستان کاشان، نماینده ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در کاشان و آران و بیدگل و فرماندار نطنز  در گلزار شهدای دارالسلام گلابچی این شهر برگزار شد. […]

۹ فروردین ۱۴۰۲

صبح روز هفتم فروردین ماه، نخستین نشست شورای اداری استان با حضور استاندار اصفهان، معاونین استاندار، تعدادی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، فرمانداران و مدیران دستگاه های اداری و اجرایی و به صورت ویدیوکنفرانس با حضور ریاست جمهوری در خصوص تبیین رویکرد دولت سیزدهم در تحقق شعار سال برگزار شد.  

۹ فروردین ۱۴۰۲

📸 #گزارش_تصویری   مراسم آداب نذر حاجات، آیین هاما یا هوم بابایی، سحر و مناجات خوانی، آداب پخت آش رشته ماه مبارک رمضان، آداب پخت حلوای چزه با حضور فرماندار ویژه شهرستان کاشان در مجموعه جهانی باغ فین کاشان برگزار شد. اجرای این برنامه توسط اهالی روستای پنداس از توابع بخش برزک در عصر روز […]

۹ فروردین ۱۴۰۲
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 1 =